Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Jak dobrać odpowiedni wentylator łazienkowy? 0
Jak dobrać odpowiedni wentylator łazienkowy?

#Łazienka #WentylatorŁazienkowy #E-100Glass #UC-10

 Spis treści 
 Czas czytania tekstu: ok. 5 min

 Jak dobrać odpowiedni wentylator łazienkowy?


  1. Czy kubatura pomieszczenia ma znaczenie
  2. Jaki policzyć kubaturę pomieszczenia
  3. Wentylator łazienkowy ścienny, a sufitowy - co wybrać?
  4. Jaki dobrać odpowiedni wentylator do swojej łazienki
  5. Rodzaje wentylatorów i oznaczenia: HT, T, S/STD
 

 

Czy kubatura pomieszczenia ma znaczenie


Oczywiście, że wielkość (kubatura) pomieszczenia ma znaczenie w doborze odpowiedniego modelu wentylatora gdyż dzięki niej możemy oszacować jakie jest minimalne zapotrzebowanie wyciągu na godzinę (m3/h) w docelowym pomieszczeniu. Jest to o tyle istotne gdyż wentylator powinien wyciągnąć 4-6 razy w ciągu godziny całą kubaturę łazienki aby zapobiec zalegania się wilgoci na ścianach, płytkach tym samym je wyniszczając czy też przyczyniając się do powstawaniu min. grzybu na ścianach.


Jak policzyć kubaturę pomieszczenia


Skoro już wspólnie ustaliśmy, że podczas wyboru wentylatora wielkość pomieszczenia ma znaczenia to teraz nauczmy się policzyć kubaturę (m3) pomieszczenia.
Aby zrobić to poprawnie należy znać 3 wymiary: szerokość (x), głębokość (y) i wysokość (z), po czym należy je ze sobą pomnożyć. (x * y * z)

Przykład:
Nasza łazienka ma 3,5m szerokości (x), 2,5m głębokości (y) oraz 2,7m wysokości (z) co daje nam.
3,5 * 2,5 * 2,7 = 23,625 m3 (lecz zaokrąglamy to do pełnej liczby czyli w tym przypadku jest to 24m3).

Skoro znamy już kubaturę sześcienna naszego pomieszczenia przejdźmy do wyboru odpowiedniego wentylatora patrząc na jego aspekt wydajnościowy oraz to czy chcemy zamontować go na ścianie czy suficie.


Wentylator łazienkowy ścienny, a sufitowy - co wybrać?


Jedno z ważniejszych reguł jest to, że każdy wentylator sufitowy może zostać zamontowany również na ścianie lecz niestety nie działa to w drugą stronę gdyż nie każdy wentylator ścienny można zamontować na suficie. Dzieje się tak ze względu na jest konstrukcję wewnętrzną dlatego swojej ofercie mamy zarówno wentylatory sufitowe oraz wentylatory ścienne.


Jaki dobrać odpowiedni wentylator do swojej łazienki


Wybór odpowiedniego wentylatora posiadając wiedze na temat ww. rzeczy powinien być już znacznie prostszy. Zakładając, że mamy łazienkę o wymiarach podanych w wyżej wymienionym przykładzie poszukujemy wentylatora, który wyciągnie jego kubaturę w ciągu godziny ponad 4 razy. Dostępny model wentylatora łazienkowego E-100 GTH na maksymalnym biegu wyciąga 115 m3/h w ciągu godziny, a więc należy podzielić tę wartość przez otrzymaną wcześniej kubaturę naszego pomieszczenia.

Przykład:
Model E-100 GTH - 115 m3/h
Kubatura łazienki - 24 m3/h
115 ÷ 24 = ~4,5

Zakupując ten model przy łazience, która ma 8,75 m2 wyciągnie on jego kubaturę ponad 4 razy w ciągu godziny, co stanowi wystarczającą wymianę powietrza, która należy zapewnić w pomieszczeniu o takich wymiarach.

 

Rodzaje wentylatorów i oznaczenia: HT, T, S/STD


Każdy z wentylatorów pełni jakąś funkcję, a niektóre z nich są wyposażone w dodatkowe opcje, które producenci czy też ich dystrybutorzy podają na stronach produktów w postaci oznaczeń HT (Higrostat Timer), T (Timer), S (Standard) oraz PIR (czujnik ruchu).

Wentylatory można znaleźć w kilku wersjach kolorystycznych, a najbardziej popularne z nich są: białe, czarne oraz srebrne.
Nasza oferta składa się z wentylatorów łazienkowych bez funkcji, wentylatorów łazienkowych z timerem, wentylatorów łazienkowych z higrostatem oraz timerem.
W zależności gdzie chcemy zamontować go, mamy dostępne również różne średnice fi-100, fi-120 oraz fi-150. Warto jednak pamiętać, że jak zdecydujemy się na zakup modelu o większej średnicy to wówczas jego wydajność oraz głośność jest o wiele większa niż w przypadku mniejszych modeli.

Często jednak zdarza się, że potrzebujemy wymienić wentylator na nowszy model, a po jego wyjęciu średnica otworu okazuje się wynosić fi-125 lub więcej, to co warto rozważyć w takiej sytuacji? Jeżeli jest to mniejsza/średnia łazienka warto zastanowić się nad modelem o średnicy fi-100 i tym samym resztę wypełnić.

Wybierając model o większej wydajności efekt wentylacji będzie praktycznie taki sam jakbyśmy wybrali mniejszy model, wyciąg będzie jedynie o jakieś 20-30% szybszy lecz nie wpłynie to na finalny rezultat wymiany powietrza, a jedynie na stan naszego portfela.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 504 801 814
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl