#Łazienka #StrefyElektryczne #StopnieOchronyObudow #Wentylacja
Spis treści |
1. Co to są strefy elektryczne w łazience |
2. Jaki strefy bezpieczeństwa można wyróżnić |
3. Stopnie ochrony produktów i ich symbole |
|
|
Co to są strefy elektryczne w łazience
Strefy ochronne obowiązujące przy montażu urządzeń elektrycznych w łazienkach. Wiele osób planując remont łazienki często samemu podejmuje się aranżacji zmian w usytuowaniu umywalki, wanny, brodzika, pralki czy oświetlenia. Dokonując takich zmian nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż wymuszają one konieczność modernizacji instalacji elektrycznej.
Jakie strefy bezpieczeństwa można wyróżnić
- Strefa 0 - przestrzeń wewnątrz wanny lub brodzika (basenu natryskowego). Urządzenia zasilane napięciem do 12 V (np. golarki ręczne); sprzęt i osprzęt tam zainstalowany powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX7.
- Strefa I - przestrzeń nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Sprzęt i osprzęt powinny tam mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX5, np. podgrzewacz prysznicowy IP25 pokryty metalową siatką (blachą) objętą miejscowymi połączeniami wyrównawczymi zainstalowany na stałe (gniazdo lub puszka połączeniowa w strefie 3), zabezpieczony wyłącznikiem ochronnym różnicowoprądowym 30 mA.
- Strefa II - przestrzeń o szerokości 0,6 m (od granicy strefy I) do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Znajdujący się w tej strefie sprzęt i osprzęt powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX5, np. podgrzewacz wody IP24 zainstalowany na stałe (gniazdo lub puszka w strefie 3), oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności (wyłącznik w strefie 3). To w pomieszczeniach prywatnych, natomiast w łazienkach publicznych stopień szczelności obudowy IP sprzętu i osprzętu elektroinstalacyjnego w 2 strefie musi wynosić nie mniej niż IPX5.
Wentylatory łazienkowe IPX5: wkrótce - Strefa III - przestrzeń o szerokości 2,4 m (od granicy strefy II) do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Osprzęt jak i wentylatory łazienkowe w strefie 3 powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX1 (w strefie 3 w łazienkach publicznych minimum IPX5), np. podgrzewacz wody zainstalowany na stałe, pralka, grzejnik ścienny IP24, oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności, wyłączniki oświetlenia, gniazda wtyczkowe z bolcem, IP44.
Wentylatory łazienkowe IP44: E-100 GLASS, UC-10 oraz ALBA
Stopnie ochrony produktów i ich symbole
Stopnie ochrony obudów urządzeń elektrycznych są oznaczone kodem IP (z ang. International Protection Raiting czasami Ingress Protection Raiting) w następujący sposób: IP X0, IP 0X lub IP XX, gdzie:
IP (International Protection lub Ingress Protection) - oznaczenie literowe,
- pierwsza charakterystyczna cyfra (cyfry od 0 do 6 lub litera X) - określa stopień ochrony przed przedostawaniem się obcych ciał stałych do wnętrza obudów urządzeń elektrycznych i dostępem do części pod napięciem lub części będących w ruchu,
- druga charakterystyczna cyfra (cyfry od 0 do 8 lub litera X) - określa stopień ochrony przed przedostawaniem się wody do wnętrza obudów urządzeń elektrycznych.
Np. IP44 - takie oznaczenie dotyczy obudowy:
- pierwsza cyfra 4 - oznacza ochronę urządzenia przed przedostawanie ciał stałych o średnicy 1 mm i większej do wnętrza obudowy,
- druga cyfra 4 - oznacza ochronę urządzenia przed przedostawaniem się rozbryzgującej wody do wnętrza obudowy.