Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów
Co to są strefy elektryczne w łazience? 0
Co to są strefy elektryczne w łazience?

#Łazienka #StrefyElektryczne #StopnieOchronyObudow #Wentylacja

 Spis treści 
 Czas czytania tekstu: ok. 2 min

 Co to są strefy elektryczne w łazience?


  1. Co to są strefy elektryczne w łazience
  2. Jaki strefy bezpieczeństwa można wyróżnić
  3. Stopnie ochrony produktów i ich symbole
  
  
  

 

Co to są strefy elektryczne w łazience


Strefy ochronne obowiązujące przy montażu urządzeń elektrycznych w łazienkach. Wiele osób planując remont łazienki często samemu podejmuje się aranżacji zmian w usytuowaniu umywalki, wanny, brodzika, pralki czy oświetlenia. Dokonując takich zmian nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż wymuszają one konieczność modernizacji instalacji elektrycznej.

Dobrze wykonana instalacja elektryczna w łazience ma nie tylko zapewnić użytkownikom wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego norma PN-IEC 60364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych" szczegółowo określa, jakie urządzenia elektryczne można zastosować w łazience i gdzie mogą być rozmieszczone. Nawet znając dokładnie treść tej normy nie powinniśmy podejmować się wykonywania tej modernizacji na własną rękę. Wszelkie prace związane z instalacją elektryczną powinna wykonywać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia!


Jakie strefy bezpieczeństwa można wyróżnić


Strefy bezpieczeństwa w łazience - Cata.com.pl

  • Strefa 0 - przestrzeń wewnątrz wanny lub brodzika (basenu natryskowego). Urządzenia zasilane napięciem do 12 V (np. golarki ręczne); sprzęt i osprzęt tam zainstalowany powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX7.

  • Strefa I - przestrzeń nad wanną lub brodzikiem do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Sprzęt i osprzęt powinny tam mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX5, np. podgrzewacz prysznicowy IP25 pokryty metalową siatką (blachą) objętą miejscowymi połączeniami wyrównawczymi zainstalowany na stałe (gniazdo lub puszka połączeniowa w strefie 3), zabezpieczony wyłącznikiem ochronnym różnicowoprądowym 30 mA.

  • Strefa II - przestrzeń o szerokości 0,6 m (od granicy strefy I) do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Znajdujący się w tej strefie sprzęt i osprzęt powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX5, np. podgrzewacz wody IP24 zainstalowany na stałe (gniazdo lub puszka w strefie 3), oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności (wyłącznik w strefie 3). To w pomieszczeniach prywatnych, natomiast w łazienkach publicznych stopień szczelności obudowy IP sprzętu i osprzętu elektroinstalacyjnego w 2 strefie musi wynosić nie mniej niż IPX5.

    Wentylatory łazienkowe IPX5: wkrótce

  • Strefa III - przestrzeń o szerokości 2,4 m (od granicy strefy II) do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. Osprzęt jak i wentylatory łazienkowe w strefie 3 powinny mieć stopień szczelności obudowy nie mniejszy niż IPX1 (w strefie 3 w łazienkach publicznych minimum IPX5), np. podgrzewacz wody zainstalowany na stałe, pralka, grzejnik ścienny IP24, oprawy oświetleniowe w II klasie ochronności, wyłączniki oświetlenia, gniazda wtyczkowe z bolcem, IP44.

    Wentylatory łazienkowe IP44: E-100 GLASSUC-10 oraz ALBA


Stopnie ochrony produktów i ich symbole


Stopnie ochrony obudów urządzeń elektrycznych są oznaczone kodem IP (z ang. International Protection Raiting czasami Ingress Protection Raiting) w następujący sposób: IP X0, IP 0X lub IP XX, gdzie:

IP (International Protection lub Ingress Protection) - oznaczenie literowe,
- pierwsza charakterystyczna cyfra (cyfry od 0 do 6 lub litera X) - określa stopień ochrony przed przedostawaniem się obcych ciał stałych do wnętrza obudów urządzeń elektrycznych i dostępem do części pod napięciem lub części będących w ruchu,
- druga charakterystyczna cyfra (cyfry od 0 do 8 lub litera X) - określa stopień ochrony przed przedostawaniem się wody do wnętrza obudów urządzeń elektrycznych.

Np. IP44 - takie oznaczenie dotyczy obudowy:
- pierwsza cyfra 4 - oznacza ochronę urządzenia przed przedostawanie ciał stałych o średnicy 1 mm i większej do wnętrza obudowy,
- druga cyfra 4 - oznacza ochronę urządzenia przed przedostawaniem się rozbryzgującej wody do wnętrza obudowy.

 
Stopnie ochrony IP obudów - Cata.com.pl
 
1) Kod IP oznaczony czerwonym drukiem - osłony do pomieszczeń wilgotnych.
2) Kod IP napisany kursywą - osłony do pomieszczeń mokrych

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 504 801 814
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl